Strona główna      

Niektórzym ludziom tradycyjna turystyka nie wystarcza. Często są znudzeni biernym wypoczynkiem nad morzem lub codziennością, dlatego poszukują nowych wrażeń. Pragną spróbować czegoś nowego i ekscytującego, czasami wręcz niebezpiecznego. Osoby takie poszukują większej dawki adrenaliny, stąd decydują się na uprawianie różnego rodzaju sporty, rónież te ekstremalne lub związane z wysokim ryzykiem.
Sporty ekstremalne - uważa się je za dyscypliny sportowe, w których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia, w szczególności: skoki bungee, B.A.S.E, jumping, speleologia, sporty lotnicze (z wyjątkiem sportu balonowego, spadochronowego i paralotniarstwa), kolarstwo górskie, motocross, jazda na skuterach wodnych, wyścigi łódek motorowych itp.
Sporty wysokiego ryzyka - uważa się rafting i inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie z wykorzystaniem aparatów oddechowych, wspinaczkę, sport spadochronowy i balonowy, paralotniarstwo, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, myślistwo, jazdę konną, narciarstwo, snowboard, bobsleje, skoki narciarskie, surfing, windsurfing, jazdę na nartach wodnych oraz sporty, w których wykorzystywane są pojazdy przeznaczone do poruszania się po śniegu lub lodzie.


Skok na bungee

Zdecydowałem się na ten wyczyn w wakacje w 2017 roku w Zakoapnem. Było to nie samowite przeżycie. U góry poczułem strach jak większość osób, jednak dawka adrenaliny i pozytywnej energii pokonała strach. Strach to zdrowa reakcja na czekający skok w dół, w końcu to coś czego nie roni się na codzień. Uczucia związane ze swobodnym spadaniem nie da się opisać - trzeba to przeżyć. Polecam każdemu, jeśli nie przeciwskazań zdrowotnych, aby tego spróbować, gdyż to przeżycie na długo pozostanie w pamięci.
Mimo wielu kontrowersji o takich skokach, że są niebezpieczne, bardzo chciałem to zrobić. Zaufałem instruktorom i sprzętowi. Podczas samego skoku nie czuć żadnych szarpnięć, a uprząż nie przesuwa się po ciele.
Skok na bungee wykonałem w Zakopanem Bungee Jumping Zakopane.






Archiwum prywatne





Archiwum prywatne




Archiwum prywatne



Akcja ratunkowa
Archiwum prywatne


Park linowy

Do sportów wysokiego ryzyka zaliczana jest co prawda wspinaczka, a nie parki linowe, ale chciałbym jednak podpiąć pod to również i park linowy. Oprócz tego, że jest to moje hobby, to również praca. Otóż od 5 lat jestem instruktorem ratownikiem parku linowego w Wypasionej Dolinie w Zubrzycy Górnej. Na szkoleniu nauczyłem się m.in. podstawowych zasad asekuracji, wiązania węzłów, metodyki pracy, zjazdów i wchodzenia po linie oraz dotarcia do poszkodowanego i opuszczenie go z platformy lub przeszkody.
Taka praca świetnie uczy brania odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych oraz swoje, odpowiedzialności za swoje decyzje, uczy podejścia do klienta bez względu czy jest to małe dziecko czy dorosła osoba. Uczy cierpliwości, stanowczości oraz zachowania zimnej krwi w stresujących sytuacjach. I oczywiście taka praca pozwala zachować dobrą formę ciała oraz dzięki takiej pracy można poznać wielu świetnych ludzi.